Önök kérdezték rovat

Önök kérdezték rovat

Önök kérdezték rovat

Köszönjük a beérkezett kérdéseket, melyet egy korábbi cikkünkben meghirdetett kérdőívben kaptunk Önöktől! Alább olvashatják a válaszokat, de bármilyen egyéb kérdés esetén nézzenek szét honlapunkon vagy vegyék fel velünk a kapcsolatot!

  • Lesz csúszás a kötelező tachográfcsere időpontjában?

Nem, a jogszabályban megadott időpontokban nem lesz csúszás, így mindenki készüljön fel időben, hogy elkerülje a büntetéseket.

  • Rengeteg járművem van, hogyan tudok időben cserélni?

Nagyobb flották esetében érdemes egy nyilvántartást készíteni, hogy mely járműveket érint a csere és melyik járműnél esedékes a 2 éves kalibrálás, hogy össze lehessen kötni a tachográfcserével és így nem kell kétszer ugyanazzal a járművel a műhelybe látogatni. Azt is szem előtt kell tartani, hogy miképpen tudja a flottavezető kivenni a járműveket a forgalomból, hogy ne legyen felesleges állásidő.

  • Az új tachográffal automatikus lesz a határátlépés?

Igen, viszont Gen2V2- kártyával kell rendelkeznie, amiket 2023. augusztus 21. óta lehet kiváltani. Aki ez előtt váltotta ki a járművezetői kártyát, annak sajnos határátlépés alkalmával az új tachográffal is meg kell állnia és kézzel regisztrálnia a határátlépés tényét

  • Milyen büntetésre kell számítani?

Minden tagország maga szabja a büntetést, Magyarországon az 1 milliós összeget is elérheti, de vannak országok, ahol ez a szám jóval magasabb. Fontos megjegyezni, hogy minden ország kiszabhatja a büntetést a célországig az útvonalon.

  • Milyen kivételek vannak?

Igen vannak kivételek, erről egy korábbi cikkünkben olvashatnak részletesen.

  • A jeladót tartalmazza a doboz?

Nem, a jeladót nem tartalmazza mert az járműtípusonként eltér.

  • Kapható hosszabb kábel a DSRC antennához?

Igen, 4 illetve 6 méterest.

  • Miért jelzi a tachográf 10. óra elteltével, hogy lejárt a munkaidő?

A műhelyben nem állították át 12 órára (720 percre) a munkaidőszámláló kijelzését.

  • A tachográfcsere után miért nem látszik a műszerfalon a vezetési és pihenőidő információ?

Feltehetően a műhelyben nem körültekintően jártak el a cserefolyamat során.

  • A DTCO 4.1 esetében a járművezetői kártya behelyezésekor vagy eltávolításakor automatikusan megkérdezik a be- vagy kirakodásról, illetve arról, hogy az utasok fel- vagy leszállnak-e?

A hatályos jogszabályok értelmében a járművezetőnek a be- illetve kirakodás műveletét a tachográfba manuálisan kell rögzítenie a rakodási feladat befejezésekor. Nincs köze a kártya behelyezés vagy eltávolítás folyamatával.

  • Mi változott a komp/vonat esetében a DTCO 4.1-ben?

A DTCO 4.1-től kezdve a komp/vonat beállítást minden komp/vonat üzemmódnál (még a rövid üzemmódon is) aktiválni kell a mozgási adathiba üzenet elkerülése érdekében;

Ez a módosítás megfelel az (EU) 2016/799 rendelet (21/08/2023) jelenleg hatályos változatának.

  • A tachográfom a 25. hiba vagy a 15. esemény figyelmeztető üzenetet kapta. Milyen következményekkel jár ez számomra?

A figyelmeztető üzenetnek nincsenek súlyos következményei.

Az üzenet nem befolyásolja a készülék működését. A DTCO-t nem kell kicserélni. A probléma szintén nem teszi a tachográfot panasztételre alkalmassá.

Elvileg minden adatot tárol a készülék. A műszaki adatok teljes egészében kinyomtathatók. Korlátozások csak a műszaki adatok letöltésében vannak. A tachográf továbbra is megfelel a jogszabályi követelményeknek.

Minden vezetési és pihenőidő megfelelően tárolásra kerül.

Összefoglalva: Azon kívül, hogy a 25. figyelmeztető üzenet és a 15. esemény tárolásra kerül és megtekinthető, nincs semmilyen hatása.

  • A Smart 2 készülék beszerelésekor a rakomány súlyát is érzékelő jeladókat is beépítenek, vagy csak a tachográfot a gps jeladóval? Valóban rögzíteni kell a rakodásokat vagy ez automatikusan megtörténik? Elképzelhető, hogy megszűnnek az Obuk és a Smart" fogja a jármű adatait közölni a mérő kapuknál a súllyal együtt?

A SMART2 készülék beépítése alkalmával GNSS antennát (gps) és DSRC antennát (hatóságoknak rövid adatátvitelű távletöltő készülék) kell beépíteni a járműbe. A rakodásokat mindig a járművezetőnek kell rögzítenie a tachográfba, méghozzá a felrakodás, lerakodás vagy le és felrakodás végeztével. (a rakodási idő alatt egyéb tevékenység regisztrációját kell rögzíteni a készülékbe). Egyenlőre nincs arról információnk, hogy a tachográf kiváltaná az OBU készülékeket.

 

 

Időpontfoglalás